INFORMACE PRO RODIČE

Internetová poradna

Otázka: Jaký názor máte na dětská nosítka?

Odpověď: Dětská nosítka jsou alternativou ke kočárkům. Nabízejí větší volnost pohybu při nakupování, provádění domácích prací. Usnadní manipulaci v autobuse či ve vlaku. Lze je lehce uložit, protože jsou prostorově úsporná. Dají dítěti pocit jistoty a umožňují mnohem přímější kontakt těla a obličeje mezi rodičem a dítětem.
Na rozdíl od šátků, které vyžadují speciální techniku zavinování, nevyžadují nosítka speciální trénink. Čím více možností nastavení poskytnou pásy, tím má dítě lepší oporu a tím lépe se přizpůsobí nosítko velikosti dítěte. To zabraňuje vadnému držení těla.
Důležité: V případě, že rodiče preferují nosítko, měly by hledat model, který je vhodný už i pro novorozence. Nepostradatelná je opěrka hlavy, protože až do věku cca 6-ti měsíců některé děti neudrží svou vlastní hlavu. Některé modely jsou dokonce navrženy tak, že opěrku lze sundat a v případě potřeby, například při spánku, opět připevnit. Dobré nosítko by mělo splňovat správné postavení nožiček (nožky lehce pokrčené a přitažené k tělu, ale rozkročené). To podporuje správný vývoj kyčelních kloubů a páteře. Dítě by mělo sedět s rozkročenýma nohama a kolena by se měla mírně ohýbat. Záda by měla být kulatá. Otvory pro nohy by měly být umístěny po stranách, vlastní sedadlo by mělo přibližně odpovídat šířce těla dítěte. Nohy by neměly viset bez pokrčení dolů. Proto odborníci odrazují od nosítek, kde je dítě odvráceno od nositele. Naopak doporučují, abyobličej a tělo byly obráceny k rodiči.

Vhodné nosítka jsou např.:

ERGO baby nosítko - http://www.nositko.cz/nositko-cz/eshop/5-1-ERGO-baby-nositko 

Manduca - www.manduca.cz

Dále stojí za to věnovat pozornost zdánlivě drobným detailům, které mohou být velmi užitečné v každodenním životě, například zda jsou přítomné vnější malé kapsy pro všechny možné drobnosti, jako jsou klíče, kapesník, atd.

Pro rodiče, kteří se chtějí vydat např. na pěší tůru existují speciální batohy nebo dětská nosítka. Jsou ovšem určeny pro starší děti a jsou už dost drahé – investice pro každodenní použití se málokdy vyplatí.


Jak se k nám dostanete?
Zastávka MHD Kuldova - tramvaje č. 2,3 a autobus č. 64ARNIKA - ordinace pro děti a dorost, s.r.o.

Myslbekova 1431/29 Brno 615 00

IČ: 46992910
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 8830

Arnika - ordinace pro děti a dorost, s.r.o. Vytvořilo vibko.cz | tvorba webových stránek