Moje dítě bolí ucho - co můžu dělat
Nejčastěji se jedná o zánět středního ucha. Bolest začíná často z náhlého zdraví a často je přítomná rýma. Akutní zánět středního ucha je často doprovázen teplotou.
Doporučený postup při bolesti ucha
- Pokud je přítomná bolest uší, ale z uší nic nevytéká: je vhodné kapat do ucha Boralkohol (lze volně zakoupit v lékárně) 5x denně 1-2 kapky. Dítě leží na zdravém uchu a roztok se nakape přímo do bolavého ucha). Pokud nemáte k dispozici Boralkohol lze tento nahradit naředěným roztokem Alpy (ředit s převařenou vychlazenou vodou; Alpa = 58% alkohol: do 1 roku ředit 1:1 s převařenou vodou, 1-3 roky 2/3 Alpy:1/3 převařená voda, >3 roky čistá Alpa. Pokud použijeme jiný destilát, tak pouze do koncentrace 40 %, jinak opět ředit (do 1 roku ředit i tak). Podává se 5x denně. Prosím nedávat žádné teplé obklady na ucho. Dále je možné podat Otipax 4 x 2 kapky. Otipax je pouze na recept. Doporučuje se, neležet na bolavém uchu.
- Nedoporučuje se dávat roztok na vatu, protože ta nedosahuje na bubínek. Vhodné je nasadit dekongestivní nosní kapky, např. Nasivin 0,025% nebo 0,05% dle velikosti dítěte a antihistaminika k potlačení otoku a sekrece hlenu (např. Fenistil kapky (3x denně), nebo Claritin sirup nebo tabletky (1x denně)). Fenistil a Claritin jsou volně prodejné.
- Vhodné je podávat 3 dny Nurofen (Ibalgin, Ibuberl) 3x denně (ráno-v poledne a večer á 6 hod) pro potlačení zánětu. Pokud bolest nadále trvá, nebo vytéká něco z ucha – je nutno vyhledat lékaře!
- velmi důležitá je zvýšená poloha hlavy
- Pokud je přítomná bolest uší a z uší něco vytéká: Před kapáním do ucha se ujistěte, že z ucha nic nevytéká – např. hnis. Pokud vytéká, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. POZOR! nesmí se kapat boralkohol do ucha!